Yabancıların Kanada’da çalışabilmeleri için, çalışma izni almaları gerekmektedir.

Çalışma izni alabilmenin bir yolu , Kanada’daki bir işverenden  iş teklifi almaktır. Kanada’lı bir işverenin yabancı uyruklu bir kişiye iş teklifinde bulunabilmesi için, aradığı elemanı Kanada içinde bulamadığını, verdiği iş ilanlari, iş görüşmesi kayıtları, ve birçok detaylı belge ile Kanada Hükümeti’nin Service Canada departmanına ispatlama zorunluluğu vardır. İşverenin yabancı uyruklu bir işçi çalıştırabilmek için Kanada Hükümeti’ne yapması gereken başvurunun adı LMIA dir. Yabancı uyruklu işçi adayı bu belgeyi kullanarak çalışma iznine başvurabilir.

Bu kategoriden Kanada’ya gelebilmek için, yabancı uyruklu işçi adayının yaptığı mesleğe ihtiyaç duyuluyor olması, Kanada içinde eleman açığını doldurmanın mümkün olmaması, yabancı işçi alımından Kanada ekonomisinin yarar sağlayacağına inanılması gerekir.

Bu kategoriden gelenlerin, bir yıl full-time Kanada’da calıştıktan sonra, daimi oturum izni başvurusunda bulunma hakları vardır.

Çalışma veya okuma izni ile Kanada’ya gelen yabancıların eşleri de çalışma ve/veya okuma iznine başvurma hakkına sahiptir.