EKONOMİK GÖÇMENLİK

EXPRESS ENTRY

“Express Entry”; Kanada Göçmenlik Bakanlığı’nın online başvuru platformudur. Express Entry (EE) bir puanlama sistemidir. Yaş, medeni durum, İngilizce (IELTS) ve Fransızca (TEFL) sınav puanları, eğitim durumu, iş tecrübesi, Kanada iş tecrübesi, Kanada’da yaşayan birinci derece akraba, Kanada’da bir işverenden gelen iş teklifi puanınızı etkileyecek unsurlardır.

Express Entry için uygun musunuz?

Express Entry platformunda üç farklı kategori vardır.

  • Federal skilled workers
  • Federal skilled trades class
  • Canadian experience class

Başvurular yapıldıkça sistemde bir başvuru havuzu oluşuyor ve Kanada Göçmenlik Bakanlığı bu havuz içerisinden belli periyodlarda göçmen adaylarını belirliyor.

Başvuru havuzunda bekleyen başvurunuzu zaman içerisinde güncellemeniz, puana olumlu yansıyacak unsurları ilave etmeniz mümkündür. Güncellemeler başvurunuza anında yansımaktadır.  Süreç içerisinde iş bulma kısmı da mevcutdur. Express Entry’de oluşturulan başvurunuz sayesinde Kanada’nın iş ve işçi bulma platformu “Job Bank”; sizin başvurunuza ve profilinize, eleman arayışlarında ulaşabiliyor.

Daimi oturum “vize aşaması” göçmenlik için davet mektubu geldikten sonra başlamaktadır. Vize sürecinde tüm gerekli evraklar hazırlanır, teslim edilir ve sağlık taraması yapılır. Ardından daimi oturum vizesi çıkar.

PROVINCIAL NOMINEE PROGRAM

Provincial Nominee Program (PNP), çeşitli iş kollarında bilgi ve tecrübesi olan göçmen adaylarının Kanada’nın iş piyasasına eyalet bazında katılmalarını sağlamak amacıyla uygulanan programlardır. Kısacası, her eyalet kendi ihtiyacına göre öncelikli iş kollarını belirler ve bu iş kollarında çalışacak adayların Kanada’ya gelmeleri için onlara öncelik tanır.

PNP çerçevesinde aday gösterildiğiniz taktirde Express Entry puanınıza 600 puan ekleniyor ve göçmenlik başvuru davetiyesi almayı garantilemiş oluyorsunuz.

QUEBEC INVESTOR PROGRAM

Quebec Yatırımcı Göçmenlik programları, girişimci, yatırımcı veya serbest meslek sahibi olan ve Quebec eyaletine yerleşmek isteyen kişiler tarafından kullanılabilir. Quebec Yatırımcı programları kapsamındaki tüm adaylar, Kanada’ya kabul edildikten sonra Quebec eyaletine yerleşmek amacıyla Kanada’da ekonomik olarak yaşayabilecek durumda olduklarını göstermelidir. Eyalet onayından sonra, adaylara Quebec Seçme Sertifikası (Certificat de selection du Québec, veya CSQ) verilir. CSQ, Quebec hükümeti tarafından, sürecin sağlık ve güvenlik yönleri tamamlandıktan sonra bir kişinin Kanada Göçmenlik (Daimi İkamet) Vizesi almasını sağlayan resmi belgedir.

Quebec Yatırımcı Göçmenlik Programına başvurabilmek için gereken şartlar:

  • Son 5 yıl içinde en az 2 yıl yönetim tecrübesi olduğunu ispatlayabilmek,
  • En az net 2.000.000 CAD sermayeye başvuran ve/veya eş ile birlikte sahip olmak, (Sermaye nakit, şirket özsermayesi ve/veya gayrimenkullerden oluşabilir.)
  • Bir defaya mahsus ödeme tercihi (kredi kullanma): 350.000 CAD. Göçmen adayı resmi başvuru harçları dışında, her tür masraf ve ücret içinde olmak kaydı ile bir sefere mahsus olmak üzere asıl yatırım tutarı olan 1.200.000 CAD’ın kredilendirilmiş hali olan 350.000 CAD’nı öder ve bu miktar geri dönmez.

Veya

Nakit yatırım tercihi (faizsiz yatırım): Göçmen adayı resmi başvuru harçları dışında, beş yıl vadeli, sıfır faizli, hükümet garantili Quebec senetlerine 1.200.000 CAD olarak devlet tahvili yatırımını gerçekleştirir. Bu durumda, masraf ve ücretler 85.000 CAD olarak ayrıca ödenecektir.

START-UP VISA PROGRAM

Start Up Visa Programının amacı, göçmen girişimcileri Kanadalı yatırımcı grupları veya risk sermayesi fonu organizasyonları ile buluşturmaktır. Program Kanada’da Kanadalılar için iş yaratan yenilikçi iş kurma becerileri ve potansiyeli olan göçmenleri hedefler.

Bu program için önerilecek işin Kanada’da faaliyet göstermeye uygun, yeni, ve nitelikli işletme olması gerekmektedir.   Belirlenmiş bir melek yatırımcı grubundan en az 75.000 dolarlık yatırım veya belirlenmiş bir risk sermayesi fonundan en az 200.000 dolarlık yatırım almak gerekmektedir.

SELF-EMPLOYED

Başvuru sahipleri serbest meslek sahibi olma deneyimine, niyetine ve yeteneğine sahip olmalı ve Kanada ekonomisine katkıda bulunmalıdır.

2 gruba ayrılabilir:

  1. Kültürel: Müzisyenler, sanatçılar, film yapımcıları, tasarımcılar, yönetmenler
  2. Atletizm: Sporcular, antrenörler

* Son 5 yıl içinde 2 yıllık bir iş tecrübesi gerekmektedir.

Başvuru sahipleri, en azından, kendisi için istihdam yaratacak ve Kanada ekonomisinin büyümesine yardımcı olacak bir iş kurma niyetini ve yeteneğini kanıtlamalıdır.

Minimum yatırım seviyesi ya da fon gerekli değildir. Bununla birlikte, başvuru sahipleri bir iş fırsatı yaratmak için gerekli fonlara sahip olduğunu ispatlamalıdır.

CAREGIVER PROGRAM

Kanada vatandaşı olan veya sürekli oturum  hakkına sahip olan ve evinde küçük çocuğu olan ya da bakıma muhtaç yaşlı aile ferdi (65 yaş ve üzeri) olan kimseler bu yolu kullanarak yabancı uyruklu bir kimseyi bakıcı olarak işe alabilirler. Bakıcıların iki yıl full-time çalıştıktan sonra göçmenlik için başvurusu yapma hakkları bulunmaktadır.