Kanada’da Emlak Satınalma

Dünyanın en yaşanılır ülkelerinin başında gelmesi, yüksek eğitim kalitesi, güçlü ekonomisi nedeniyle Kanada,  son yıllarda en çok göç alan ülkelerden biridir. Her yıl 300 bine yakın göçmenin geldiği ve büyük kısmının da öğrenci olduğu düşünüldüğünde Kanada’da konut ihtiyacı çok fazladır.  

Kanada dünya ekonomisinde ilk beşte yer alıyor.  Son 10 yılda değer artışları yıllık yüzde on beş ile on sekiz arasında. Bu da Kanada’da ev almanın çok karlı bir yatırım olduğunun göstergesi.  Elbette Toronto, Vancouver gibi büyük şehirlerde evler küçük şehirlere oranla daha pahalı ancak değer artışı da aynı oranda yüksek. Büyük şehirlerde yıllık artış %10-15 oranında iken, küçük şehirlerde de yaklaşık olarak benzer oranlardadır. Büyük şehirlere olan talep daha fazla olduğundan, yeni gelen göçmenlerin büyük şehirlerde oturma arzusu nedeniyle ev fiyatları Toronto ve Vancouver’da daha yüksektir. Buna karşılık Toronto’ya yaklaşık 35-40 dakika mesafedeki Oakville, Burlington, Hamilton gibi şehirlerde konut fiyatlarının ve vergilerin daha düşük olması evlerin içinde bulunduğu arazilerin daha geniş olması , büyük şehir karmaşasından uzak ama hertürlü imkanın olması gibi nedenlerle oldukça talep gören şehirlerdir.

close

Kanada’da ev almak için vatandaş olmaya gerek yoktur. Turist (visitor) statüsü ile gelen birisi de Kanada’da ev alabilir.  Toronto ve Vancouver gibi büyük şehirlerde turist statüsü ile konut aldığınızda, evin satış fiyatına ek olarak %15 vergi ödenir.

Ancak ev aldıktan dört yıl içinde PR karta başvurulursa ve PR alınırsa bu parayı geri alabilir.

Eğer satın alan kişi, evin devir işlemlerinin yapıldığı gün Kanada’da değilse, vekaletname (power of attorney) vererek işlemi gerçekleştirebilir. Bir başka değişle, Türkiye’den bir şahıs, Kanada’ya gelmeden, ev alabilir, kiraya verebilir ve sonrasında satabilir.

Bazı ülkelerin aksine Kanada’da ev almanın oturum iznine veya vatandaşlığa faydası bulunmamaktadır.

Kanada’da ev çeşitleri

Öncelikle Kanada’da konutlar mülkiyet anlamında ikiye ayrılır : Condo ve Freehold

Condo denilen mülkiyet tipinde, konutun içi tamamen malsahibine aittir ve ev içindeki her türlü tamirat, bakım gibi konulardan malsahibi sorumludur. Buna karşılık, bu konutları yöneten condo şirketine yapılan aylık aidat ödemeleri ile tüm dış bakım, onarım, çatı, pencereler, çim bakımı gibi konulardan condo şirketi sorumludur. Örneğin konut bahçeli ise, bahçeler tamamen çit ile kapalı olmak yerine çim biçilmesine izin verecek şekilde yarı acik konumdadır. Bu tipe örnek olarak condo apartmanlar, condo townhouse’lar sayılabilir.

Freehold denen mülkiyet tipinde ise, konutun tamamı, ön ve arka bahçeler dahil olmak üzere malsahibine aittir ve her türlü bakım, onarım, çim biçme, çatı onarımı, pencere yenilenmesi gibi konular malsahibinin yükümlülüğündedir. Freehold konutlarda herhangi bir aylık ödeme söz konusu değildir. Bu tipe örnek olarak freehold townhouse’lar, detached ve semi detached evler sayılabilir.

Konut tiplerine göz atacak olursak

  • Condo: Türkiye’de rezidans denilen yüksek katlı apartman daireleridir. Genelde binaya ait yüzme havuzu, spor salonu, kapalı otoparkı bulunur.
  • Town house: Bahçeli, bitişik, katlı villalar
  • Semi-detached house: İkiz villalar
  • Detached house: Tek villa

close

Kanada’da ev fiyatları değişken olmakla birlikte tüm diğer şehirlerde olduğu gibi merkezdeki evler daha pahalı iken, merkeze 1 saat uzaklıktaki evler çok daha uygun fiyata alıcı bulmaktadır. 

Örneğin Toronto merkezde 1 odalı stüdyo daire 300 bin dolardan başlarken, 2 odalı evler 700 bin dolardan 1 milyon dolara kadar çıkıyor. Toronto’ya bir saat uzaklıkta aynı tarz evi 300 bin dolara bulabilirsiniz.

Yatırım için ev alacak bir kişi, 25 ile 30 yıl arasında mortgage alabilir ve aylık ödemeleri günün faiz oranlarına göre belirlenir. Faiz oranları bir süredir oldukça düşük olduğundadn yatırımcılar için oldukça cazip bir seçenek durumdadır.

Visitor (turist) statüsü ile ev alabilmek için en az % 35 peşinat ödemek gereklidir.  Bu oran, Kanada’da kredi geçmişi olanlar için %5’e kadar inebilmektedir.

Örnek olarak 500 bin dolarlık bir ev alındığında bunun 175 bin doları peşinat olarak yatırılsa 325 bin dolar mortgage alınır ve bunun da aylık ödemesi 1.650 dolar olur. Bu rakam da 1 odalı bir condo apartman dairesine vereceğiniz rakamdan (yaklaşık 1.800 dolar) daha düşüktür. Yani ev satın almak oldukça iyi bir yatırımdır.

close

Mortgage oranları turistler ve Kanada vatandaşları için aynı orandadır vezaman içinde koşullara göre değişkenlik gösterse de  ortalama %3-4 aralığındadır. 

Yatırım yapmak için en avantajlı yollardan birisi de residence VIP satışlardır. Yani projeden yatırım. VIP satışları 1 günlük satışlardır ve yaklaşık 2-3 yıl sonra bitecek projelerdir. Büyük müteahhitler büyük emlak şirketleriyle anlaşıp 1 günlük satış düzenlerler ve fiyatlar çok uygun olur. Bir günlük satıştan sonra evin değerinde bir anda artış olur. Bu satışları yapacak müteahhitin referansının çok iyi olması gerekir.

Kanada’da ev alırken nelere dikkat etmek gerekir?

  • Çalışacağınız emlakçının referanslarına çok iyi bakın. Doğru bilgilerle işe başlamak, konusunu iyi bilen, sizi doğru yönlendirecek birisiyle çalışmak hiç tanımadığınız bir ülkede yatırım yaparken çok önemli.
  • Ev alırken mutlaka o bölgede satılmış başka evlerin son üç aylık satış fiyatlarını isteyin. Emlakçınız bunu size vermek zorunda.
  • Ev alırken ya da satarken avukatınız tüm yasal işlemleri sizin adınıza gerçekleştirir. Evin kapanışı denilen Türkiye’den farklı bir sistem var ki, bu süreç 2 ay gibi bir sürede gerçekleşir. Tüm kapanış işlemlerini, para nakil işlemlerini sizin adınıza avukat yapar. Avukata evin değeri doğrultusunda, eğer mortgage kullanırsanız 1500-1800 dolar arası bir ödeme yaparsınız.
  • İyi bir bölgeden ev almanız yatırım açısından çok önemlidir.
  • Ev alırken ya da kiralarken emlakçıya bir para ödemezsiniz.
  • Bir emlakçıyla çalışmanız ve anlaşmanız sizin için önemlidir. Bu anlaşma sizi koruma amaçlıdır.

close

 Kanada’daki ev fiyatları konusunda en doğru site www.realtor.ca dır.

Emlak Yönetimi

Bir konut satınaldığınızda ve herhangi bir nedenle uzakta olduğunuzda veya sadece yatırım amaçlı bir konut alıp, kiraya verip kendiniz burada olmadığınızda sizin adınıza konutunuzun bakım, onarım, kira çeklerinizin banka hesabınıza yatması gibi konularda destek alabilirsiniz. Verilecek hizmetleri detaylı olarak açıklayan bir anlaşma ile aylık kiranın oldukça düşük bir yüzdesi karşılığında bu hizmetten yararlanabilir ve içiniz rahat bir şekilde yatırımınızın keyfini sürebilirsiniz.